Deprem bölgesine gezici gıda bankası

Derneğin altyapısına yaptığı yatırımlarla, gıda desteğinden faydalanabilen kişi kapasitesini ayda 1.2 milyona çıkaran Fairy, GKTD tarafından Türkiye’nin ilk Gezici Gıda Bankası uygulamasının hayata geçirilmesini sağladı. Gıdaların israf edilmesini önleyip ihtiyaç sahiplerine doğrudan ulaştırılmasını sağlayan Gezici Gıda Bankası’nın ilk bağış operasyonu da Gaziantep’in İslâhiye ilçesindeki Memurkent Konteyner Kenti’nde gerçekleştirildi. Gezici Gıda Bankası aracı bölgede israf olacak ürünleri toplayıp yine bölge içerisinde ihtiyacı olanlara birebir ulaştıracak. Araç tek seferde 8 tonluk gıda taşıması da yapabiliyor. Ayrıca Memurkent’teki iki bin kişiyi Şef Rafet İnce’nin hazırladığı iftar yemeğinde buluşturan Fairy, Gezici Gıda Bankası aracılığıyla bölgeye ulaştırılan yardımın dağıtımını da yaptı.

1.2 MİLYON KİŞİYE GIDA DESTEĞİ

Projeyle ilgili detayları anlatan P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Kumaş, Ev, Bebek ve Kadın Bakım Ticari Operasyonlar Başkan Yardımcısı Değer Kurtaslanoğlu, “Beşinci yılını kutladığımız Boşa Harcama projemizle bugüne kadar 55 milyon öğün gıdanın israf edilmesini önledik ve 15 milyon insanın hayatına dokunduk. Türkiye’nin ilk Gezici Gıda Bankası’nı hayata geçirerek gıda desteğinden faydalanabilen aylık kişi kapasitesini yüzde 20 daha artırarak 1.2 milyon kişiye çıkarıyoruz” dedi. Kurtaslanoğlu, “Gezici Gıda Bankası, ihtiyaç sahiplerinin sabit kurulumlu gıda bankalarına ulaşım zorluğunu da çözebilen bir hizmet sağlayacak. Ayrıca adil dağıtım ilkesinin gerçekleşmesi için de kritik bir operasyon gücü sunacak” diye konuştu.

3 GIDADAN 1’İ İSRAF EDİLİYOR

-Gıda Kurtarma Derneği Kurucu Üyesi Olcay Silahlı ise “Dünyada her 3 gıdadan 1’i israf ediliyor ve bu durum gıdaya erişim güvencesini tehdit ediyor. Ülkemizde ise yalnızca evlerde kişi başına yılda 93 kilogram gıda israf ediliyor” bilgisini paylaştı. Silahlı, “Fairy ile geliştirdiğimiz lojistik altyapı sayesinde, sürdürülebilir bağış operasyonu kapasitemizi bu yıl yüzde 20 oranında artırdık” dedi. 25 tane büyük ölçekli bağış yapan firma olduğunu belirten Silahlı, “Bu rakamın 100’lere gelmesi arzumuz. Türkiye genelinde 2 binin üzerinde mağazadan bağışlar sürdürülüyor. Ama günlük olarak bu operasyon 68 ilde faaliyet gösteriyor” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x